O fundacji
Fundacja Rejs Odkrywców pomaga iść dobrym kursem młodym ludziom, którzy tego chcą i potrzebują.
Mówimy: żeglowanie to pasja i przygoda,
dzięki której poznasz świat, innych i siebie.
Dewizą Fundacji jest hasło: zrób coś dla innych, zrób coś dla siebie
– dlatego jednym z naszych celów jest promowanie wolontariatu
i postaw prospołecznych. Żeglowanie i nauka żeglowania to jedno z narzędzi.
Wiemy, że idea morskiego wychowania młodzieży ma sens.
Cieszymy się, że możemy ją realizować i dzielić z osobami i instytucjami, którym jest bliska idea sail trainingu.
NASZA MISJA
Misją Fundacji Rejs Odkrywców jest promowanie modelu życia, w którym praca, współpraca, przyjaźń i odpowiedzialność są wartościami.
Żeglarstwo uczy odpowiedzialności i kształtuje charaktery, dlatego dzielimy się żeglarską pasją.
Rejsy Odkrywców, które organizujemy, nie są prezentem.
Są raczej nagrodą, a właściwei – realizacją pewnej umowy.
Młodzież, która bierze udział w Rejsach Odkrywców, czasem potrzebuje pomocy w trzymaniu właściwego kursu w życiu, ale nie jest to regułą.
WŁAŚCIWY KURS
Fundacja Rejs Odkrywców organizuje rejsy na morzach i Mazurach, na żaglowcach i żaglówkach. Biorą w ich udział młodzi ludzie, którym czasami, nie zawsze, przydaje się szczególna pomoc na starcie w dorosłe życie.
Głównymi celami Fundacji jest podejmowanie i wspieranie działań na rzecz promocji zagadnień morskich oraz rozwoju żeglarstwa szczególnie wśród dzieci i młodzieży, których rodziny z różnych powodów są w trudnej sytuacji życiowej.
Wesprzyj nasZAŁOGA
Na rejsie załoga to podstawa. Dzieci i młodzież, które tworzą załogę wiedzą, co i po co pracują i współpracują.
To oni są bezpośrednimi beneficjentami działań Fundacji Rejs Odkrywców. Beneficjentami pośrednimi są ich rodziny, rodzice i opiekunowie. Uważamy także, że beneficjentem jest całe społeczeństwo.
W Fundacji pomagamy młodym ludziom w odkrywaniu sił i motywacji do podejmowania dobrych, mądrych wyborów życiowych, w spojrzeniu na swoje silne strony, ich rozwój i wzmacnianie, w identyfikowaniu tych obszarów, z którymi warto pracować.
ZASADY UCZESTNICTWA
i młodzieży, które:
FUNDATORZY
Fundacja Rejs Odkrywców powstała w styczniu 2013 r. Jej fundatorami są Michał Ciundziewicki i Marcin Maszewski, żeglarze pasjonaci, przyjaciele i wspólnicy prowadzący w Warszawie firmę reklamy zewnętrznej Jet Line.
Od momentu powstania Fundacji, Jet Line jest jej sponsorem i darczyńcą.
Wszystko zaczęło się we wrześniu 2011 r. Szukaliśmy w Jet Line pomysłu na mądry, bożonarodzeniowy prezent dla biznesowych partnerów i przyjaciół firmy – najchętniej taki, w którego realizację także sami się zaangażujemy. Zapytaliśmy samych siebie, na czym się znamy i … odpowiedź przyszła natychmiast. Znamy się na outdoorze, znamy się na żaglach! I wtedy wszystko stało się proste. Pomyśleliśmy: zorganizujemy rejs, popłyniemy w nim i zabierzemy ze sobą dzieciaki, dla których to będzie pierwsze zetknięcie z żaglami. Sprawdzimy, czy to działa.
Fundacja Rejs Odkrywców była jedną z 42 fundacji korporacyjnych, biorących udział w realizacji projektu „Podwyższenie jakości realizacji zadań publicznych przez fundacje korporacyjne w Polsce”, organizowanego przez Forum Darczyńców.
Celem projektu było wypracowanie standardów działań dla już działających i nowych fundacji, powoływanych przez firmy w Polsce.
Z przyjętych wówczas standardów korzystamy do dzisiaj i wiemy, że nie tylko my.
ZRÓB COŚ DLA INNYCH
NASZ ZESPÓŁ
WSPIERAJĄ NAS
TY TEŻ MOŻESZ NAS WESPRZEĆ
PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ
Koszty uczestnictwa dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów w Rejsach Odkrywców pokrywa Fundacja. Zebrana suma decyduje o liczbie dzieci, które możemy zabrać.
CELE
SZCZEGÓŁOWE
Wierzymy, że podoba Ci się to, co robimy. Jeśli chcesz i możesz nam pomóc – wpłać darowiznę bezpośrednio na nasze konto. Wykorzystamy ją najlepiej, jak to możliwe.
POWIEDZ
INNYM
Jeśli podoba Ci się to, co robimy opowiedz znajomym i przyjaciołom o Fundacji, zaproś ich do nas na stronę www lub na nasz fanpage na Facebooku.
FAQ
Tu znajdziesz najczęściej zadawane pytania dotyczące działalności Fundacji Rejs Odkrywców.
ZAPISY
Jak wygląda rekrutacja?
Rekrutacja rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września lub na przełomie września i października. Wtedy w szkołach, ośrodkach i świetlicach pojawiają się wolontariusze z Fundacji.
W porozumieniu z rodzicami i opiekunami trzeba podjąć odpowiedzialną decyzję o udziale w programie, wypełnić zgłoszenie – i zacząć pracę dla siebie (zazwyczaj poprawić oceny) i pracę dla innych (wolontariat). Ma się na to cały pierwszy semestr szkolny.
Po zakwalifikowaniu się do udziału w Rejsie Odkrywców, o czym każdy dowiaduje się po zakończeniu semestru, zaczynają się przygotowania już w gronie przyszłej załogi. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie są spotkania w biurze Fundacji, na których obecność jest obowiązkowa. Czasem – zawsze w zapowiedziany sposób – kontrolnie sprawdzamy, jak idzie nauka . Żeglarstwo to piękna pasja, ale to też konkretna wiedza. Im lepiej przygotujemy się w teorii, tym sprawniej idzie praktyka i tym lepiej, bezpieczniej i radośniej pracuje się załodze.
Kto może popłynąć w rejs z Fundacją Rejs Odkrywców?
Ten, kto jest dzielny, pracowity, odważny i ciekawy. W Rejsy Odkrywców płyną głównie młodzi ludzie, którzy są pod opieką ośrodków lub instytucji opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych.
Ale nie jest to regułą. Pływają z nami dzieci i młodzież z bardzo dobrymi wynikami w nauce, które nie mają trudności na życiowym starcie, dla których Rejs jest piękną przygodą, początkiem pasji i nowych znajomości, nagrodą za zaangażowanie na rzecz innych.
Czy można zapisać się na Rejs?
Współpracujemy zazwyczaj z ośrodkami i jeśli jesteś wychowawcą lub kierujesz miejscem wsparcia młodzieży albo znasz takie – chętnie porozmawiamy o możliwościach współpracy.
Możesz także zgłosić się indywidualnie. Zdarza się, że w toku rekrutacji pojawiają się wolne miejsca.
REJSY
Dokąd pływa Fundacja Rejs Odkrywców?
A to zależy. Pływaliśmy na przykład z Cherbourga do Bremerhaven, z Gdyni do Sztokholmu, z Kopenhagi do Aarhus. Najczęściej pływaliśmy po morzach Bałtyckim lub Północnym, zaś ostatnie dwa Rejsy były na Morzu Śródziemnym. Dokładne miejsce początku i końca rejsu morskiego poznajemy dopiero po ustaleniu terminu i trasy z armatorem i raczej nie wiemy tego na początku sezonu.
Rejsy na Mazurach zaczynaliśmy i kończyliśmy w Wilkasach lub w Giżycku.
Jak wygląda życie na żaglowcu?
Tak, jak na lądzie, tylko fajniej! Cała załoga jest podzielona na wachty i wszyscy funkcjonują w rytmie wacht. Nikt nie jest zwolniony z pracy w kuchni, na pokładzie, przy żaglach.
Wyjątkiem jest choroba, ale nawet wtedy – a zwłaszcza wtedy – dzielność i dobry humor są potrzebne.
Ważne dla nas są współpraca, odpowiedzialność, życzliwość, pomaganie sobie, rozmowy. Nic na statku nie robi się samo, dobra atmosfera też.
Ile osób jest w załodze?
Na żaglowcu – tyle, ile przewiduje statek – zazwyczaj płynie około 30-33 młodych ludzi oraz opiekunowie i załoga stała. Łącznie zatem jest około 45-50 osób.
Na Mazurach – zazwyczaj były to trzy łódki, na każdej 5 młodych i 2 dorosłych załogantów.
POMOC
Czy mogę pomóc?
Bardzo możesz nam pomóc!
Wierzymy, że podoba Ci się to, co robimy. Jeśli chcesz i możesz – wpłać darowiznę bezpośrednio na nasze konto. Wykorzystamy ją najlepiej, jak to możliwe:
29 1050 1012 1000 0090 3015 6591
Tytuł twojej wpłaty może brzmieć:
robię coś dla siebie, robię coś innych
wsparcie dla młodych żeglarzy
darowizna na cele statutowe Fundacji Rejs Odkrywców.
Czym są cele szczegółowe?
Z kim się mogę skontaktować, żeby zapytać o coś innego?
Najlepiej z biurem Fundacji Rejs Odkrywców, które mieści się w tym samym miejscu, co biuro Jet Line:
Broniewskiego 3
01-785 Warszawa
tel. 22 839-78-74
Biurem zawiaduje Beata Wilewska: beata_w@jetline.pl