XIV Rejs Odkrywców w czerwcu 2018 na Mazurach

Po udanym debiucie na Mazurach rok wcześniej, w czerwcu 2018 zorganizowaliśmy drugi rejs na małych łódkach, dla młodszych żeglarzy.

95,5 mm, 40 h pływania, jezioro Niegocin, Tałty,  Śniardwy, Boczne, Jagodne.
Rejs trwał w dniach 11 (wyjazd) – 17 czerwca 2018 r.
Trasa i porty: Wilkasy – Mamerki – Mikołajki – Okartowo – Zatoka Mrówcza – Wilkasy
W rejsie wzięła udział 15-osobowa grupa dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej przy ul. Azaliowej, Domu Dziecka w Chotomowie, ogniska na Starówce oraz kilkoro dzieci spoza ośrodków. Komandorem Rejsu był Robert Węgrzynowski.

Pomysł na organizację rejsów mazurskich wziął się z doświadczeń organizacji rejsów na dużych żaglowcach na morzu. Uważamy, że umożliwienie pierwszego kontaktu z żeglowaniem na małych łódkach jest bardzo dobrą drogą. Ponadto, regulamin rejsu na STS Pogoria nie przewiduje udziału dzieci młodszych niż 15 – letnie. Dzieci biorące udział w rejsie mazurskim mają zaś 9-13 lat.

XII Rejs Odkrywców w czerwcu 2017 na Pogorii

XII  Rejs Odkrywców to 378,7 mil morskich i 76  godzin żeglugi. Ten Rejs trwał w dniach 16-25 czerwca 2017 r. i wzięła w nim udział 33 – osobowa grupa młodzieży:
z MOW przy ulicy Barskiej w Warszawie i Centrów Edukacyjnych „Trampolina” w Aninie i Zduńskiej Woli , świetlicy socjoterapeutycznej przy ul. Azaliowej, Liceum Polonijnego, MOS w Zielonce oraz podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami i młodzież mieszkająca w Domu Dziecka w Chotomowie.

Rejs rozpoczął się w Cherbourgu (Francja), zakończył w Den Helder (Holandia).
Wzięliśmy udział w żeglarskim święcie: Tall Ship Races, paradzie żaglowców i uroczystej paradzie załóg w Den Helder.
Kapitanem Rejsu był Andrzej Ziajko.

XI Rejs Odkrywców w maju 2017 na Mazurach

W 2017 roku po raz pierwszy zaprosiliśmy dzieci na Mazury. Pomysł organizacji Rejsu Odkrywców na jeziorach należy do Roberta Węgrzynowskiego, członka rady Fundacji.

100 mm, 32 h pływania, jezioro Niegocin, Tałty,  Śniardwy,
Rejs trwał w dniach 23 (wyjazd) -28 maja 2017.
Trasa i porty: Wilkasy – Mikołajki – Okartowo – Niedźwiedzi Róg –– Guzianka – Wilkasy
W rejsie wzięła udział 10-osobowa grupa dzieci i młodzieży z trzech ośrodków: świetlicy socjoterapeutycznej przy ul. Azaliowej, domu dziecka w Chotomowie, Szkoły Podstawowej nr 82. Komandorem Rejsu był Robert Węgrzynowski.

Dotychczas organizowaliśmy dwa pełnomorskie rejsy rocznie, każdy z nich na różnych, największych polskich żaglowcach. Udział w rejsie na takiej jednostce jest dużym przeżyciem, ale też wiąże się z wysiłkiem fizycznym i wymaga pewnej dojrzałości, której najmłodszym uczestnikom czasem jeszcze brakuje. Obserwując tę część załogi na pokładach żaglowców, zdecydowaliśmy o organizacji rejsu na Mazurach, aby stworzyć dzieciom najlepsze warunki do samodzielnej pracy i nauki żeglarstwa.
Ponadto, regulamin na części żaglowców zobowiązuje nas do rekrutacji młodzieży, która ukończyła 15. rok życia. Ten warunek zdecydowanie wyeliminowałby część naszych podopiecznych.

Dla wielu uczestników nasz program jest pierwszym kontaktem z żaglami w ogóle. Traktujemy go zatem jako swego rodzaju sprawdzian. Jeśli dziecko polubi żagle i chce mieć z nimi kontakt nadal – ma szansę wziąć udział w rejsie na dużym żaglowcu, mając już za sobą pierwsze doświadczenia żeglarskie.