Dokąd pływa Fundacja Rejs Odkrywców?

Organizujemy dwa Rejsy Odkrywców w roku, początkowo obydwa były na morzach. Od trzech lat jeden z rejsów jest na Mazurach, a drugi na żaglowcu na morzach: Bałtyckim lub Północnym. Rejsy na Mazurach zaczynamy i kończymy w Wilkasach lub w Giżycku. Dokładne miejsce początku i końca rejsu morskiego poznajemy po ustaleniu terminu i trasy z armatorem. Pływaliśmy na przykład z Cherbourga do Bremerhaven, z Gdyni do Sztokholmu, z Kopenhagi do Aarhus.

Kto może popłynąć w rejs z Fundacją Rejs Odkrywców?

Ten, kto jest dzielny, pracowity, odważny i ciekawy. W Rejsach Odkrywców płyną głównie młodzi ludzie, którzy są pod opieką ośrodków lub instytucji opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych. Ale nie jest to regułą. Pływają z nami dzieci i młodzież z bardzo dobrymi wynikami w nauce i nie mające trudności na życiowym starcie, którzy rejs mogą traktować jako nagrodę za swoje zaangażowanie na rzecz innych.

Czy można zapisać się na Rejs?

Współpracujemy raczej z ośrodkami i jeśli jesteś wychowawcą lub kierujesz miejscem wsparcia młodzieży albo znasz takie – chętnie porozmawiamy o możliwościach współpracy. Możesz także zgłosić się indywidualnie. Zdarza się bowiem, że w toku rekrutacji pojawiają się wolne miejsca.

Jak wygląda życie na żaglowcu?

Tak, jak na lądzie, tylko fajniej! Cała załoga jest podzielona na wachty i wszyscy funkcjonują w rytm wacht. Nikt nie jest zwolniony z prac: w kuchni, na pokładzie, przy żaglach. Wyjątkiem jest choroba, ale nawet wtedy – a zwłaszcza wtedy – dzielność i dobry humor są potrzebne. Ważne dla nas są współpraca, odpowiedzialność, życzliwość, pomaganie sobie, rozmowy. Nic na statku nie robi się samo, dobra atmosfera też.

Jak długo trwa Rejs?

W przypadku rejsu morskiego 7 dni spędzamy na żaglowcu. Jeśli doliczymy czas na dojazd i powrót autokarem – jest to łącznie 9-10 dni. Rejs mazurski to zwykle czas od niedzieli do soboty.

A co ze szkołą?

Rejsy Odkrywców odbywają się w czasie roku szkolnego. Czasem udaje nam się wykorzystać jakiś długi weekend, ale nie zawsze. Czasem jest to już czas po wystawieniu ocen. Niezależnie od tego, w jakim terminie jest rejs, wiemy że wszystko można zaplanować i przygotować. Potrzebna jest dobra wola nauczycieli i przychylność szkoły, ale stanowisko nas wszystkich w Fundacji jest jasne: nikt i nic nie zwalnia żeglarzy z konieczności zaliczenia, co trzeba zaliczyć i przeczytania lektur, które trzeba przeczytać. Uprzedzamy też lojalnie: tydzień szkoły życia to czasem większa tyrka niż tydzień szkoły w szkole. Ale nikt się jeszcze nie skarżył.

Ile kosztuje udział w Rejsie?

Co roku jest to trochę inna kwota, ale są to okolice 2.000,00 zł / 1 osoba w przypadku rejsu morskiego i 1.200,00 zł w przypadku rejsu mazurskiego. Wszystkie koszty udziału dzieci i młodzieży oraz opiekunów – wolontariuszy pokrywa Fundacja. Składa się na nie: udział w czarterze żaglowca, wyżywienie, ubezpieczenie, dojazd, opłaty portowe. Młodzież – poza ewentualnym drobnym kieszonkowym – nie musi mieć żadnych pieniędzy. Uczestnicy dorośli pokrywają koszty udziału samodzielnie.

Czy można zostać wolontariuszem i co miałbym / miałabym robić?

Można. Mamy szczęście do ludzi odpowiedzialnych, otwartych, ciekawych świata i innych ludzi, z różnymi talentami. Dzięki nim robimy wiele dobrych rzeczy. Chodzi o wspieranie nas w naszych działaniach i pomoc przy ich realizacji, na morzu i na lądzie.

Ile osób jest w załodze?

Na Mazurach – zazwyczaj są trzy łódki, na każdej 5 młodych i 2 dorosłych załogantów. Na żaglowcu – tyle, ile przewiduje statek – zazwyczaj około 30 młodych ludzi oraz opiekunowie i załoga stała. Łącznie około 45-50 osób.

Czy trzeba umieć pływać?

Aby popłynąć w Rejs – nie. Ale uważamy, że tak w ogóle jest to umiejętność bardzo przydatna i bardzo zachęcamy do nauki pływania.

Na jakich statkach odbywają się morskie Rejsy?

Jeśli idzie o rejsy morskie – pływaliśmy na największych żaglowcach: Zawiszy Czarnym, Fryderyku Chopinie, Kapitanie Borchardtcie i Pogorii. Są to żaglowce szkoleniowe, przystosowane do nauki żeglowania. Przez kilka ostatnich lat gościmy na STS  Pogoria.
Na potrzeby rejsów mazurskich czarterujemy zazwyczaj jachty typu Antila  27 lub 33.

Gdzie jest regulamin rejsów?

Zasady naszych Rejsów reguluje zdrowy rozsądek, fundacyjne regulaminy rejsów śródlądowych i morskich, trzypunktowy regulamin Kapitana Zbierajewskiego oraz regulamin statku, na którym akurat płyniemy. Jeśli wydaje się Wam, że to dużo, to mówimy: nie. Tyle wystarczy i tyle potrzeba.  https://rejsodkrywcow.pl/jak-dzialamy/

Czy udział w Rejsie jest jednorazowy?

To zależy od Ciebie. Możesz popłynąć z nami raz, aby odkryć, że nigdy więcej albo – że żagle to Twoja pasja. Można z nami popłynąć jednak maksymalnie trzy razy. Potem – pomagamy w samodzielnym żeglowaniu, można też zostać wolontariuszem Fundacji.

Ile trzeba mieć lat, aby popłynąć?

Aby pojechać na Mazury – minimum 12 lat, ale dopuszczamy odstępstwa, jeśli młody człowiek jest dzielny i odważny. W przypadku rejsów na morzu minimalny wiek zależy od zasad armatora. W przypadku STS Pogoria jest to ukończony 15. rok życia.

Jak wygląda rekrutacja?

Rekrutacja rozpoczyna się w okolicach połowy września lub przełomu września i października. Wtedy w ośrodku pojawiają się wolontariusze z Fundacji. Trzeba podjąć odpowiedzialną decyzję o udziale w programie, wypełnić zgłoszenie – i zacząć pracę dla siebie (zazwyczaj poprawić oceny) i pracę dla innych (wolontariat). Ma się na to cały pierwszy semestr. Po zakwalifikowaniu się, o czym każdy dowiaduje się po zakończeniu semestru, zaczynają się przygotowania – już w gronie przyszłej załogi. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie są spotkania w biurze Fundacji, na których obecność jest obowiązkowa, a przekazywana wiedza jest sprawdzana w formie testów. Wszystko po to, aby załoganci byli jak najlepiej przygotowani do pracy na pokładzie.

O co chodzi z tymi ocenami?

O to, abyś zrobiła lub zrobił coś dla siebie. Wiemy, że oceny to umowna kwestia i zdarza się, że nie zawsze miarodajna. Niemniej, oceny pozwalają nam na sprawdzenie Waszych postępów. A Wam pokazują, że wykonaliście pracę i podarowaliście sobie wiedzę i umiejętności, które kiedyś na pewno się Wam przydadzą.

O co chodzi z tym wolontariatem?

Chodzi o to, że to dobra, mądra i potrzebna w świecie rzecz. Warto pomagać innym. My to robimy i uważamy, że tak trzeba robić. Chcielibyśmy, abyście odkryli, ile to daje radości. Dlatego proponujemy układ: zrób coś dla innych, my zrobimy cos dla Ciebie. Liczymy na to, że robiąc coś dla innych odkryjesz, że tak naprawdę robisz coś dla siebie. Wolontariat jest bardzo ważną częścią programu i podstawą działania Fundacji Rejs Odkrywców.

Czy można zrezygnować z Rejsu?

Można, ale po co?
Można zrezygnować w trakcie rekrutacji. W czasie rejsu raczej nie ma takiej możliwości 🙂 Można natomiast być poproszonym przez Kapitana o opuszczenie statku w najbliższym porcie za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i łamanie regulaminu statku. Nikomu tego nie życzymy, ale lojalnie uprzedzamy, że z Kapitanem się nie dyskutuje, bo Kapitan ma zawsze rację.

Co dzieje się w Fundacji na co dzień?

Wszyscy, którzy działają w Fundacji i dla Fundacji, są wolontariuszami. Mamy ten komfort, że w większości ze sobą pracujemy w biurze naszego Fundatora – więc na co dzień pracujemy . A poza tym dużo rozmawiamy o dzieciakach, o rejsach, o tym co poprawić a czego nie zmieniać, o zajęciach, o rekrutacji… Pracy na co dzień jest bardzo dużo, choć często jej nie widać.

Z kim się kontaktować, aby dopytać o coś innego?

Zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem fundacja@rejsodkrywcow.pl albo bezpośrednio z Beatą Wilewską: beata_w@jetline.pl, Agnieszką Maszewską: agnieszka_m@jetline.pl i Marcinem Maszewskim: marcin@jetline.pl
Numer telefonu do biura: 22 839-78-74. Jesteśmy przy Broniewskiego 3 w Warszawie, na Żoliborzu.